Salapoliisityölle Vuoden lapsuusteko 2018 -tunnustuspalkinto!

Lapsuudentutkimuksen seura myönsi Vuoden lapsuusteko 2018 -tunnustuspalkinnon
Salapoliiseille VIII Lapsuudentutkimuksen päivien yhteydessä Jyväskylän yliopistolla 7.5.

Salapoliisit ovat 6–10-vuotiaita lapsia, jotka osallistuvat lastensuojelun kehittämiseen yhdessä aikuisten kanssa. Toiminnan tavoitteena on lisätä lasten osallisuutta ja hyödyntää lasten kokemuksia lapsiystävällisempien palveluiden kehittämiseksi.

Salapoliiseille luovutettiin palkinnoksi 5-vuotiaan taiteilija Fiona Lasasen keramiikkareliefi ”Norsu”, ja se on tehty Jyväskylän kuvataidekoulun oppilastyönä. Neljättä kertaa jaettavaan Vuoden lapsuusteko -tunnustuspalkinnosta päätti Lapsuudentutkimuksen seuran palkintolautakunta.

Paljon onnea Salapoliisit!

Lue Lapsuudentutkimuksen seuran tiedote täältä.